2017-12-11T08:43:09+00:00

Książka Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich.

 

KUP TERAZ – WERSJA DRUKOWANA 39 zł
KUP TERAZ – WERSJA CYFROWA PDF 29 zł

O książce

Tytuł: Przeżyć raka

Podtytuł: Poradnik dla chorych i ich bliskich.

Żal to doświadczenie spotkania bólu ze strachem. To sprawia, że człowiek, chce zmienić teraźniejszość. Ale kiedy dotkniemy tego bólu z miłością, kiedy pozwolimy, by był, skoro jest, powitamy go miłosierdziem, a nie strachem i nienawiścią, wtedy to jest WSPÓŁCZUCIE”.

Stephen Levine

Wstęp

Ta publikacja nie jest pozycją naukową, i nie ma na celu opisywania choroby z punktu udokumentowanych badań, statystyk i wiedzy, która znana jest wybitnym specjalistom z dziedziny onkologii. Ona ma zupełnie inny cel i zadanie. Ta książka powstała po to, by po prostu nieść wsparcie, nadzieję i być prawdziwą pomocą dla osób chorujących na choroby nowotworowe i ich najbliższych.

Jest to książka pisana z pozycji osoby, która w swym życiu przeszła przez chorobę nowotworową dwukrotnie. Jeden człowiek – młoda kobieta obecnie lat 37, a dwa różne przypadki nowotworu (nie tzw. nawrót), tylko dwie różne historie z rakiem w roli głównej. Obie walki wygrałam, wierzę, że na zawsze. Kiedy zachorowałam pierwszy raz miałam 21 lat i niewiele jeszcze wiedziałam o życiu, był to zatem mój przyśpieszony kurs dorastania. Po raz drugi choroba dała o sobie znać dokładnie 10 lat później i tym razem był to przyśpieszony kurs medycyny i relacji międzyludzkich. W trakcie kiedy chorowałam wielokrotnie stawałam w sytuacjach, w których nie wiedziałam jak się zachować i jak sobie pomóc. Choroba sama w sobie była ogromnie stresująca, ale dodatkowo prawie co dzień łykałam dawkę stresu wynikającą z braku wystarczających informacji. W tej książce znajdziecie moje doświadczenia walki z chorobą, walki o siebie, walki z własnymi lękami, moje poszukiwania wiedzy o chorobie i metodach leczenia, poszukiwania wsparcia w sobie, wśród lekarzy i innych ludzi.

Zmobilizowałam się do opisania mojej historii, i mojego doświadczenia, bo wierzę, że może to pomoc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Niniejsza książka nie jest jednak pamiętnikiem walki z chorobą, ale raczej podręcznikiem lub inaczej „zdrowotnikiem”, który ma być praktycznym przewodnikiem w trakcie choroby i realną pomocą.

Nikt nas nie uczy jak radzić sobie z chorobą nowotworową i gdzie znaleźć informacje potrzebne aby z nią wygrać? O co pytać lekarzy? Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat mojego schorzenia i metod leczenia? Jak wspierać swój organizm w trakcie leczenia za pomocą choćby diety i aktywności nie tylko fizycznej w sensie sportu, ale aktywności rozumianej szeroko, czyli wśród ludzi lub aktywności zawodowej? Jak rozmawiać z bliskimi o chorobie? Jak prosić ich o wsparcie, aby nie czuć się dla nikogo ciężarem? Jak w sobie szukać siły i jak się nie poddawać w trudnych momentach podczas leczenia? Jak radzić sobie z naszymi emocjami i zwykłym ludzkim strachem?

Informacje jakie tu znajdziecie są skierowane zarówno dla chorych, jaki i dla osób zdrowych.

Choroba nowotworowa budzi ogromny strach nie tylko wśród osób, które niestety muszą się z nią zmagać, ale moim zdaniem, przede wszystkim wśród osób zdrowych, którzy zetknęli się z nią ponieważ bliska im osoba (osoba z rodziny, bliski przyjaciel lub przyjaciółka), lub znajomy/znajoma, albo kolega lub koleżanka z pracy, zachorowała na nowotwór. Moim zdaniem strach wzbudza głównie brak informacji, zarówno konkretnych o danym przypadku, jak i bardziej ogólnych pokazujących z czym tak naprawdę jest rak i jakie ta choroba niesie ze sobą skutki. To strach jest głównym powodem przepaści jaka często tworzy się między osobą chorą, a światem zdrowych. Jest to ogromnie przykre, że strach, wtedy kiedy najbardziej potrzebujemy być z drugim człowiekiem, nam na to nie pozwala. Mam nadzieję, że uda mi się obalić kilka mitów związanych z rakiem, po to by sypnąć choć garść nadziei i wiedzy do przepaści, która niestety często oddziela osoby chore od zdrowych.

Nikt nas także nie uczy jak odleźć się w sytuacji gdy ktoś nam bliski, ktoś kogo kochamy, lub po prostu ktoś kogo znamy informuje nas o swojej chorobie? Jak zareagować? Co powiedzieć? Jak wspierać ją lub jego przed, w trakcie i po leczeniu? Jakie słowa są wtedy odpowiednie? Jakie rozmowy warto przeprowadzić? Jakie mogą być oczekiwania osób chorych w stosunku do nas? Czy zadzwonić kiedy dowiedzieliśmy się o czyjejś chorobie? Czy odwiedziny w szpitalu to dobry pomysł? Czy rozmawiać o chorobie czy z kolei unikać takiej rozmowy? Jak reagować na łzy i zwątpienie? I czym jest prawdziwe wsparciem, a czym tylko pozorne?

Najlepszym sposobem na naukę jest ponoć czerpanie z doświadczeń innych i uczenie się na ich błędach, mam nadzieję, że moje doświadczenia uchronią osoby chorujące na nowotwór przed niektórymi sytuacjami, a moje poszukiwania drogi powrotu do zdrowia pomogą w odnalezieniu ich własnej. Mam ogromną nadzieję, że informacje jakie tu się znalazły będą praktycznym przewodnikiem w powrocie do zdrowia oraz, że dzięki nim osoby chorujące na nowotwór, a także ich najbliżsi i rodziny łatwiej odnajdą się w zupełnie nowym życiu jakim jest życie w trakcie choroby i po chorobie i dzięki tym kilku słowom będą się czuli choć trochę mniej zagubieni i mniej samotni.

Mam także nadzieję, że informacje tu zawarte pomogą także osobom zdrowym zrozumieć jak wygląda świat z punktu widzenia osoby chorej i jej potrzeb oraz uświadomi im, że nie jest to świat zamknięty, i że choroba to okres bardzo trudny, lecz przejściowy, w którym potrzebujemy siebie nawzajem chorzy zdrowych, a zdrowi chorych, po to by się wzajemnie wspierać

O autorce

KOCHAM ŻYĆ w prawdzie, w zgodzie ze sobą, w zgodzie z naturą.

Droga do życia w zgodzie z naturą to najpiękniejsza droga jaką przebyłam do…siebie. Choć moja ze względu na dwukrotne zmierzenie się z nowotworem, była bardzo wymagająca, to otworzyła mnie i moje życie na głębsze postrzeganie świata, szacunek dla czasu jaki mi tu  pozostał, oraz dla natury, której tak bardzo potrzebujemy by tu móc żyć.  

Moim doświadczeniem i wiedzą na temat tego jak radzić sobie w trakcie walki z nowotworem podzieliłam się w książce pt. Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych ich rodzin i bliskich.

Zmobilizowałam się do opisania mojej historii, i mojego doświadczenia, bo wierzę, że może to pomoc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym.

Z miłości do natury stałam się działaczką społeczną, 8 lat temu założyłam Fundację EkoMost, która zajmuje się edukacją ekologiczną. Fundacja ma na celu praktycznie wdrażanie ekologii do życia każdego z nas. Kamyk po kamyku, krok po kroku Ty, ja, oraz organizacje takie jak Fundacja EkoMost możemy zmieniać nasze przyzwyczajenia, rozumieć więcej, a dzięki temu z większym poszanowaniem i świadomością korzystać z tego co oferuje nam niesamowity świat natury. Dziś musimy nauczyć się też go chronić.

Od najwcześniejszych lat życia, natura była dla mnie moim światem.

Spędzałam wiele godzin blisko natury, a dziś zaczęłam z niej czerpać. Na początku uczyłam się wykorzystywać  rośliny dla swojego zdrowia, i powoli odkrywałam ich niesamowitą moc. Zawsze zastanawiało mnie dlaczego naturalna chińska medycyna od milionów lat ma tak zbawienny  wpływ na zdrowie człowieka,  dziś już znam odpowiedź – natura wie wszystko, trzeba tylko umieć z niej skorzystać. Dlatego od wielu lat prowadzę też firmę zajmującą się dystrybucją i produkcją w 100% naturalnych, ale także bardzo skutecznych kosmetyków. Dziś całe moje doświadczenie jest w kosmetykach naturalnych Elixir by nature. www.elixirbynature.pl

Po latach poszukiwań dziś wiem, że oprócz prowadzenia Fundacji i firmy moją misją życiową jest podnoszenie życiowej energii, przywracanie do życia, wzmacnianie energii ludzi, dawanie nadziei i wsparcia, ale także natury, roślin i  ziół o prozdrowotnych właściwościach, które mimo wspaniałych właściwości leczniczych, dziś często są już zupełnie zapomniane.

Pod hasłem Life Energy Up! prowadzę kanał You Tube, Bloga, a także warsztaty podnoszące energię życiową i przywracające radość życia. Zapraszam cię do dołączenia do mnie!

Justyna Sobolewska-Noël